Ramazan Ayında Geçerli Olacak Yeni Kısıtlamalar!

Google Haberler'de Tiligor'u Takip Edin ➜

Ülke genelinde sonucu merakla beklenen kabine toplantısı sonlandırıldı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Tüm Türkiye’de uygulanacak kısıtlama ve tedbirler için alınan kararları açıkladı.

Tam da akıllara: “Tam kapanma olacak mı?, sokağa çıkma yasağı saatleri değişecek mi?” gibi sorular gelmeye başlamıştı ki, yeni kısıtlama açıklaması geldi.

81 ilin valiliğine gönderilen genelgenin içerdiği maddelerden biri iftar, sahur gibi toplu etkinliklerin ve iftar çadırlarının yasaklanması. Bunun yanında ayrıca teravih namazları camilerde değil, evde kılınmaya başlanacak. Ramazan pidesi ve ekmek satışlarıiftardan 1 saat öncesine kadar yapılabilecek

İftar saatlerinde oluşabilecek trafik yoğunluğundan ötürü, iftar saatinden 3 saat önceden itibaren toplu taşıma sefer ve araç sayıları artacak. Yanı sıra COVID-19‘u fırsat olarak gören ve uyanıklık yapıp fahiş fiyatlara ürün etiketi uygulayan firma ve işletmelere yönelik denetimler artış gösterecek.

Kabine Toplantısı Ardından Açıklanan Yeni Kararlar:

Sokağa çıkma yasağı saatleri 19.00 – 05.00 arasına çekildi

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın yapmış olduğu açıklamaya göre hafta sonu sokağa çıkma yasağı olduğu gibi devam seyrini gösterirken, hafta içi 21.00’dan itibaren uygulanan sokağa çıkış yasağı saatleri 19.00’a geriledi.

Şehirler arası seyahat yasağı

Sokağa çıkma yasağı saatleri içerisinde zorunlu haller dışında keyfi olarak şehirler arası seyahat yapılmayacak. Ancak herhangi bir izin veya mazeretiniz yok ise sokağa çıkma yasağının uygulanmadığı saatlerde seyahatinizi gerçekleştirebilirsiniz.

18 yaş altı ve 65 yaş üstü kişilerin toplu taşıma kullanımı yasak

Normalleşme süreci kapsamında kaldırılmış olan 65 yaş üstü ve 18 yaş altının toplu taşıma kullanımını etkileyen bu yasak, yeni tedbir kapsamı ile birlikte yeniden uygulanmaya başlandı. Alınan karar itibari ile 65 yaş üstü ve 18 yaş altı kişiler Ramazan ayı boyunca toplu taşıma kullanamayacak.

Okul öncesi eğitim kurumları 8. ve 12. sınıf dışındaki tüm kademeler uzaktan eğitim modelini sürdürecek

Sınava hazırlık süreci geçiren 8. ve 12. sınıflar ile okul öncesi eğitim kurumları var olan eğitimlerini olduğu gibi sürdürmeye devam edecek. Bu kademeler dışındaki tüm öğretim grupları ve kurumları uzaktan eğitime devamlarını sürdürecek.

İşletmeler belirlenen saat aralığında paket ve ‘gel-al’ servisi verebilecek

Lokanta ve benzeri iş yerlerinin tam olarak kapatılmasının aksine bazı kısıtlamalara gidilmesine karar verildi. Lokanta ve benzeri işletmeler, belirlenen saatler içerisinde yalnızca paket servis ve ‘gel-al’ servisi verebilecek.

Kapalı mekanlarda gerçekleştirilen düğün, kına, nikah ve toplantı gibi toplu etkinlikler bayram sonrasına ertelendi

Düğün, nişan, kına, nikah ve benzeri toplantılar gibi kapalı alanlarda gerçekleşmesi, yapılması gerekilen etkinliklerin tamamı bayram sonrasına kadar ertelenmesine karar kılındı.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Merhaba ben Emirhan. Adana'da yaşıyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

close

E-Bülten

Yeniliklerden anında haberdar olmak için ücretsiz mail aboneliğimize katılabilirsin.