Doğa Severler Ve Fotoğraf Tutkunlarının Göz Bebeği: Belemedik

Google Haberler'de Tiligor'u Takip Edin ➜

Adana-Pozantı’ya 9 kilometre uzaklıkta olan Belemedik Yaylası, turistlerin yoğun ilgisini görmekle birlikte kolay bir ulaşıma sahiptir. Çakıt Çayı yakınında bulunan Belemedik Yaylası, 3 kilometre uzunluğundadır.

Burada bulunan eski evler terk edilmiş olup, bölgede inşaat yasağı vardır. Sadece ahşap ev yapmak isteyenlere izin verilmektedir. Harika bir doğaya sahip olan Belemedik Yaylası, bahar aylarında buram buram çiçek kokar. Bölgede aynı zamanda yabani hayvanlara da rastlanmaktadır. Eğer yaylada kamp yapmak isterseniz, tüm ihtiyaçlarınızı yanınızda getirmeniz gerekiyor. Çünkü burada bulabileceğiniz bir tesis veya malzeme satış yeri yoktur.

Belemedik tren istasyonuna geldiğinizde istasyonun hemen yanı başında bir kaç ev dışında görünen pek fazla bir şey yok. Ancak tren yolunun üzerinden geçip istasyona ters istikamette gittiğinizde burada ağaçların arasında terk edilmiş ve büyük bir kısmı yıkılmış binaları göreceksiniz. Burası fotoğraf çekmek için harika bir mekan. Tren yolunun kenarına gelip tepeden bu terk edilmiş bölgeye baktığınızda ağaçların arasında serpiştirilmiş yıkıntılar oldukça güzel görüntü veriyor. Oldukça güzel bir doğaya sahip olan bu bölgede yaşayan sayısı gün geçtikçe azalmış bugün yaşayan sayısı maalesef 100’ün altında. Ancak az sayıda insan olması buradaki yaban hayatının devamlılığını sağlamış. Bir çok yırtıcı kuşu tepenizde dönerek uçarken görmeniz mümkün.

Yerleşimin daha çok olduğu dönemlerde burada yaşayan Avşar Türkleri ormancılık ile geçinirlermiş. Bugün yerleşim yerinin bu kadar boş olmasının en büyük sebebi 1970’lerin sonunda köyde meydana gelen heyelan. Bu olayın sonunda burada yaşayan insanlar Adana-Şehitlik bölgesine yerleştirilmişler. Bugün bu bölge öylesine bakir ki köyde 100’ün altında ikamet olduğu için okul, sağlık ocağı ve PTT gibi hizmetler yok. Belki de bu kadar etkileyici bir yer olmasını bu kadar az sayıda insanın burada yaşamasına borçlu.Köyde size hitap eden bir şey bulamasanız bile köye giden muhteşem yol sizi dinlendirecektir.

E-bültene Abone Ol Merak etmeyin. Spam yapmayacağız.

Yazar

Merhaba ben Emirhan. Adana'da yaşıyorum.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hızlı yorum için giriş yapın.

Başka Yazı Yok

Kayıt Ol

VEYA

Zaten üye misiniz? Giriş Yap

Giriş Yap

close

E-Bülten

Yeniliklerden anında haberdar olmak için ücretsiz mail aboneliğimize katılabilirsin.